Besin Takviyeleri ve Sağlık

Günümüzde besin takviyeleri optimal sağlık için vazgeçilmez bir öge haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Saygın tıp dergilerinde besin takviyelerinin uygun kullanımıyla birçok sağlık sorununa karşı koruma sağlanabileceği ve sağlık harcamalarının azaltılabileceği ile ilgili yayınlar artmaya başladı.

Farklı besin takviyeleri ve farklı etken maddeler sosyal medyanın da etkisiyle gittikçe daha yaygın olarak tanınıyor ve kullanılıyor (burada sağlık haberleri konusunda bana hiçbir zaman güvenilir gelmemiş olan ana akım medyadan çok daha kötüsünü de gördüğümüzü hatırlatmak lazım; sosyal medya!)

Bağışıklık Sistemi & Takviyeler

İçinde bulunduğumuz dönemde bağışıklık doğal olarak en önemli konu haline geldi. Yine içinde bulunduğumuz dönemde sosyal medyanın aslında ne kadar korkunç kirlilikte bir bilgi kaynağı olduğu da anlaşıldı.

Bu süreçte sadece içinde bulunduğumuz spesifik dönem için değil, tüm dönemlerde toplum sağlığı ve bireysel iyilik hali (wellness) için hangi besin takviyesinin nasıl ve ne kadar kullanılacağını öneren ve yol gösteren sağlık profesyonellerinin olması şart. Bu görevi yapması gereken en önemli merkezler ise şüphesiz ki eczaneler (yoksa ortamın yalan yanlış bilgi iletilerine kaldığı anlaşılmıştır sanıyorum bu son dönemde).

Örneğin yine içinde bulunduğumuz dönemi ele alalım. Güçlü ve sağlıklı bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlıyoruz bugün. Sadece C vitamini, D vitamini, çinko, çörek otu, kara mürver, pelargonium vs gibi besin takviyelerinin doğru şekilde kullanımı değil, duygu durumundaki değişikliklerin bile bağışıklık sistemini etkilediğini biliyoruz. Örneğin daha önce yapılmış çalışmalar ışığında artık duygu durum ile bağışıklık arasında aşağıdaki bağlantılar olduğu biliniyor;

MizahLenfosit, sayısında & aktivitesinde artış, IgA sayısında artış
Gevşeme TeknikleriArtan lenfosit ve Doğal Öldürücü Hücre aktivitesi
EgzersizAkyuvar sayısı & aktivitesinde artış, yükselmiş endorfin seviyeleri

Yukarıdaki bilgiler bile eczanelerimize giren insanlara hatırlatılması gereken ve onların yaşam kalitesini yükseltebilecek olan basit ipuçları. Sonuç olarak bağışıklığımızı yüksek tutmak veya yeterli enerji seviyelerine sahip olmak, sağlam dikkat ve konsantrasyon halinde olmak vs gibi günümüz modern hayatının bizden istediği talepleri besin takviyeleri sayesinde daha kolay sağlayabiliyoruz. Artık 24 saat boyunca sürekli online iletişim halinde olmanın yanında hepimiz birden fazla aktivite ve işle uğraşıyoruz. Bu koşuşturma hali (şimdilik biraz ara verip durmuş olsak da) bizden enerjimizi sürekli yüksek ve hazır tutmamızı talep ediyor. Bu noktada da besin takviyelerinin uygun ve sağlıklı kullanımı için ideal danışmanlığın eczanelerden alınması ve eczacıların bu konuda kendilerini olabildiğince geliştirmesi toplum sağlığı için en doğru yol olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir