Sağlık Hizmetlerinde 2021 Pazarlama Trendleri

Yeni normalde dijital her şeyin merkezinde yer alıyor. Sağlık sektörü de bu tarihsel gelişmeye ayak uydurmaya çalışıyor ve dijital dönüşümünü gerçekleştiriyor. E-sağlık hizmetleri ön plana çıkıyor. Bu dönüşümü yönlendiren ana unsur tüketicinin ihtiyaçları. Hastadan e-hastaya, zorlu klinik raporlarından e-raporlara, hastane ziyareti aracılığıyla gerçekleşen tedaviden cep telefonlarının penetrasyonu ve artan ağ erişimiyle desteklenen e-tedaviye geçiş.

Bu noktada tüketici ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve dijital doğru kullanabilmek adına 2021’de sağlık sektörü hangi kaslarını güçlendirmeli. Bu yazımızda buna değineceğiz. Keyifli okumalar..

2021 Sağlık Hizmetleri Pazarlama Trendleri

Kuşkusuz COVID-19 muazzam bir belirsizlik, ekonomik istikrarsızlık ve politik dalgalanma yarattı. Yerel, ulusal ve küresel olarak sağlık hizmetleri hem ön plana çıktı, hem de yeniden yapılanmaya başladı. Marka bilinci oluşturmak ve talep yaratmak için oldukça uygun bir ortam!

1. Pandeminin Etkisi Kalıcı Olacak

2020’nin ikinci yarısında aşı çalışmaları ile alakalı gelişmeler gerçekleşmiş olsa da hala sonuca ulaşılmış değil. Hastalık belirli bir süre daha hayatımıza etki etmeye devam edecek.

İnsanlar ve işletmeler, neyin güvenli, neyin güvenli olmadığı ve bunların ne zaman biteceği konusunda çok fazla güvence olmadan, aşağı yukarı ortada sıkışmış durumda. Amerika’da işsizlik, Nisan 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu kargaşa ve güvensizlik, doğrudan sağlık hizmetleri dünyasına yayılıyor. Hastaneler ve tıbbi tesisler darbe aldı. Forbes’in araştırmasına göre , ABD’li yetişkinlerin yalnızca % 24’ü şirketlerin “iş kararları verirken sağlıklarını ve refahlarını ilk sıraya koyduklarına” inanıyor. Bakım sağlamaya yönelik yeni protokollere ve önlemlere rağmen, insanlar tıbbi bir tesise girme konusunda temkinli davranıyorlar.

Bu bir gecede değişecek türden bir şey değil. Bir gün uyanacağız ve COVID-19’u bir daha asla duymayacağız. Fakat bu yakın zamanda gerçekleşmeyecek.

Bunu göz önünde bulundurarak, 2021 stratejinizde aşağıdaki alanları yeniden COVID-19 merceğinden geçirmek zorundasınız.

Uzun vadeli büyüme stratejileri, Talep üretimi, Marka itibarı, Marka bilinirliği, İletişim ve halkla ilişkiler, Hasta ve partner eğitimi, Elektif ve elektif olmayan ameliyatlar dahil olmak üzere bakım arama seçenekleri

2. Etkili İletişim Temel Olacak

Rutin ziyaretlerin bile artık çok farklı göründüğü bir ortamda planlanma biçiminden gerçekleştirilme şekline kadar hastaların bilgiye ihtiyacı var. Proaktif iletişim her zaman güçlü sağlık hizmeti markalarının ayırt edici özelliği olsa da, bugün daha önce hiç olmadığı önemli.

Hastalar nasıl bakım arayacaklarını ve bunun ne kadar güvenli olduğunu bilmek istiyorlar. Pandemi sürecinde gördük ki insanlar özellikle gerçekleri öğrenmek istiyor. Virüsü önleme, semptomlar, testler ve tedavi hakkında doyurucu bilgi istiyorlar.

İster inanın ister inanmayın, bu durum muazzam bir marka oluşturma ortamı. Sağlık sektörü pazarlamacılarının iletişim stratejilerini insanileştirmesi için bir fırsat . Şu anda, ABD’li çevrimiçi yetişkinlerin% 52’si , müşterileri COVID-19 tehdidine karşı nasıl koruduklarını gösteren şirketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bize göre, bir sağlık markasından gelen herhangi bir iletişimin:

Merhametli, Güvenilir ve Kullanışlı olması gerekiyor.

3. Hasta Deneyimi En Önemli Öncelik Olacak

Randevu öncesi iletişimler, check-in prosedürleri, her şey değişti. Sağlık hizmetleri kuruluşlarının hasta yolculuğu boyunca her temas noktasını denetlemesi ve gerektiğinde etkileşimi güncellemesi ve geliştirmesi gerekir; böylece hastalar, bakımlarının güvenliğine özen gösterildiklerini, anlaşıldığını ve güven duyduklarını hissederler.

Daha önce üzerinden geçtik. Hasta deneyimini şekillendirmek için iletişim şarttır. Sağlık pazarlamacıları, COVID-19 ışığında hastalara iletilmesi gereken birkaç üst düzey alana odaklanmalıdır:

  • Randevu uygunluğu ve planlama
  • Yüz yüze ve tele-sağlık randevuları için prosedürler
  • Yeni güvenlik prosedürleri ve gereksinimleri
  • COVID-19 hakkında genel bilgiler

4. Marka İtibarı Ön Plana Çıkacak

Pandemi döneminde yapmış olduğunuz iletişim, şirketinizin söylediği ve yaptığı şey önümüzdeki yıl çok daha fazla görünür olacak ve kritize edilecek. Bu durm özellikle sağlık işletmeleri ve markaları için daha fazla geçerli.

Yapılan araştırmalara göre insanların % 85’i markaların iletişimlerine devam etmelerini ve tüketicileri eğitmek için erişim sağlamasını istiyor. Çok az insan markaların reklamı ve PR’ı tamamen durdurmasını bekliyor. Sadece markaların bunu doğru yapmasını istiyor. Bu iyi haber!

5. SEO ve İçerik Pazarlamasına Yatırım Artacak

Pazarlama harcamasının en uygun şekilde nasıl yönlendirileceği , sağlık hizmetleri pazarlamacılarının her zaman akılda tutulması gereken konulardır. Küresel salgının hemen sonrasında, pazarlama ve SEO harcamaları durduruldu.

Ama bu durum norm olarak kalmadı. “Yeni normal göz önüne alındığında, şu andaki ve gelecekteki hastalarımızı en iyi şekilde desteklemek için harcamalarımızı nasıl yeniden yönlendirebiliriz?” bunu düşünmeliyiz.

Organik arama hacmi gitmedi; insanlar sadece farklı şeyler arıyor. Yüksek değerli içeriğe olan talep ortadan kalkmadı; insanlar sadece farklı konularla ilgileniyor.

2021’de SEO ve içerik pazarlama kampanyalarınız için zaman ve kaynak ayırırken, marka itibarı oluştururken ve gelecekteki arama trafiğini yakalarken fırtınayı atlatmanıza izin verecek yatırımları düşünün. Unutmayın! İnsanların başlangıç noktası hala Google.

6. Teletıp Daha Yaygınlaşacak

Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi COVID-19, teletıp (tele sağlık) seçeneklerinin yeniden canlanmasını sağladı. Bazı randevular hala yüz yüze ziyaret gerektirse de, teletıp randevuları yüz yüze muayene gerektirmeyen ziyaretler için daha uygun. Teletıp, hem hastaları hem de sağlık hizmeti sağlayıcılarını daha güvenli bir alanda tutuyor, maruz kalma ve yayılmayı sınırlamaya yardımcı oluyor.

Sağlık kuruluşları, teletıpın uzun vadeli stratejilerine nasıl uyduğunu incelemeli ve gelecek için zemin hazırlamalıdır . Kendinize sorun, hedef kitleniz teletıp istiyor mu? Teknik olarak ne kadar anlayışlılar? Teletıp hastalara daha iyi hizmet vermenize yardımcı olacak mı? Şimdi, 10 yıl sonrasını düşünün. Günümüzün teknoloji meraklısı Y kuşağını, yaşlandıkça teletıp için nasıl hazırlıyorsunuz?

7. Sağlık Hizmetleri Inovasyonla Gelişecek

Tıp, tedavi ve teknolojide her zaman yeniliklerin ön saflarında yer almaktadır. Hastaları tedavi etmek ve hasta deneyimlerini iyileştirmek için tıbbi uygulamalar üzerindeki yeni yollar geliştirme baskısı, özellikle COVID-19 aşılaması açık bir soru olmaya devam ettiği için 2021’de artmayı vaat ediyor.

Cerrahide 3 boyutlu modellemeden kalp terapisi tedavileri için yapay zeka kullanımına kadar, yeni sağlık hizmetleri yeniliklerinin hızı baş döndürücü seviyede. Hasta deneyimi tarafında, sağlık hizmeti sağlayıcıları teletıp, uzaktan bakım ve teşhis, yeni sağlık uygulamaları ve yapay zeka destekli sohbet robotları sunuyor.

Tüm bu teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun ve hasta deneyimini geliştirmek için ne kadar iyi olursa olsun benimseme ve farkındalık kendiliğinden gerçekleşmez. Birçok hasta bu yeniliklerden yararlanmıyor çünkü ya var olduklarını bilmiyorlar ya da anlamıyorlar.

Benimsemeyi artırmak için, sağlık hizmeti pazarlamacıları bu yeni hizmetleri etkili bir şekilde iletmeli ve arayanlar için kusursuz bir hasta deneyimi yaratmalıdır.

Tüm bu trendler ışığında birleştirici unsur bence “Hasta Deneyimi“. Hastayı merkeze alarak üşünmek, yenilik yapmak, iletişim kurmak, reklam vermek, mesaj göndermek ve pazarlama yapmak.

Bu amaçla, hastaları ihtiyaç duydukları bakımla buluşturmak için iletişim şart olacaktır. Değişen koşullara uyum sağlayabilen, piyasa dalgalanmalarına uyum sağlayabilen ve hastalarla yolculuklarına değer katacak şekilde bağlantı kurabilen pazarlamacılar, markaları için harikalar yaratacaktır.

Talep hiç bir şekilde sorun olmayacak. Çünkü kaliteli sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyaç giderek artış gösteriyor.

Pandemi döneminde yapmış olduğunuz iletişim, şirketinizin söylediği ve yaptığı şey önümüzdeki yıl çok daha fazla görünür olacak ve kritize edilecek. Bu durum özellikle sağlık işletmeleri ve markaları için daha fazla geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir