Google My Business: Nasıl Kullanılır?

Günümüzde mahalle esnafından büyük markalara kadar her işletme, müşterileriyle kolay iletişim kurmak adına Google My Business kullanmaktadır. Nasıl kullanıldığına geçmeden önce hala bilmeyenler için platformu kısaca tanıyalım. 

Nedir?

Hakkında bilgi edinmek istediğimiz bir işletmeyi Google’da aradığımızda telefon numarası gibi bilgilerin yer aldığı bir listeyle karşılaşırız. Harita görüntüsünü de içeren bu sıralama Google My Business ile yönetilir. İşletmelerin arama sonuçlarında ve Google Haritalar’da görüntülenmesini sağlayan bir ücretsiz hizmettir. İşletmeler bu sayede müşterileriyle hızlı ve kolay şekilde iletişim kurabilir.

Google My Business kullanarak işletmemizin daha çok görünmesini sağlayabiliriz.

Neden Önemlidir?

Google My Business müşterilerle iletişiminizi kolaylaştırdığı gibi yeni müşteri kitlenize de ulaşmanızı sağlar. Örneğin, bir müşteri Google’da “en yakın pizza restoranı” araması yaparsa, işletmeniz Google Haritalar’da listelenirse, müşteri size kolayca ulaşabilir.

My Business hesabınızı doğru ve aktif kullanırsanız işletmenizi Google sıralamasında yukarıya taşıyabilirsiniz. Böylece daha fazla müşteri sizi keşfedecektir.

Nasıl Kullanılır?

My Business hesabı oluşturmak için öncelikle Google hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra işletmenizin adını, adresini, telefon numarasını ve diğer bilgileri girin. İşletmenizin fotoğraflarını yüklemeyi unutmayın, müşterileriniz işletmenizin nasıl göründüğü hakkında bilgi edilebilmelidir.

Eczaneler İçin My Business

Kahve içeceğimiz cafeyi bile Google’a sorduğumuz çağda eczanelerin bu mecrada aktif olmaması düşünülemez. Sosyal medyada birçok sınırları bulunan eczacılar Google My Business konusunda daha rahatlar. Eczanelerin Google aramalarında sıralanmaması hastalara olumsuz yansıyacaktır. Eczanelerin bu platforma hizmet verdiği saatleri, telefon numaralarını ve adreslerini eksiksiz girmeleri hastalar açısından büyük önem taşımaktadır. 

Hesabınızı Seo Uygun Optimize Edin!

İşletmenizin Google arama sonuçlarında daha fazla görünürlük sağlaması için hesabınızı Seo uygun optimize edebilirsiniz. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak başlayabilirsiniz.

1.Doğru Bilgileri Sağlayın

İşletme adınızı, adresinizi, telefon numaranızı, web sitenizi ve işletme açıklamanızı doğru bir şekilde girin. Bu bilgilerin doğru ve güncel olması, hesabınızın doğru şekilde görüntülenmesini sağlayacaktır. Doğru bilgiler girmediğiniz takdirde hesabınız Google tarafından askıya alınacaktır. 

2.Anahtar Kelimeleri Kullanın

İşletmenizin anahtar kelimelerini hesabınıza dahil edin. Bu anahtar kelimeler, işletmenizin ne hakkında olduğunu açıklayacak şekilde seçilmelidir.

3.Fotoğraflar Ekleyin

İşletmenizin fotoğraflarını hesabınıza yükleyin. Bu sayede işletmenizin daha çekici ve ilgi çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Google sıralamada güncel fotoğraflara yer veren işletmeleri dikkate almaktadır.

4.İncelemeleri Yanıtlayın

İşletmenizin Google My Business sayfasında yer alan incelemeleri yanıtlayın. Böylece, hem müşterilerinizle etkileşim kurarsınız hem de işletmenizin daha güvenilir görünmesini sağlar.

5.Kategori Seçimi

İşletmeniz için doğru kategoriyi seçin. Bu, işletmenizin doğru aramalar için sıralanmasını sağlayacaktır.

6.Özel Etiketler Ekleyin

İşletmenizde düzenlenen özel etkinlikleri hesabınıza ekleyin. Böylece, müşterileriniz işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaktır.

7.Çalışma Saatlerinizi Güncelleyin

İşletmenizin çalışma saatlerini doğru şekilde güncelleyin. Bu, müşterilerinizin işletmenizi ziyaret etmek için uygun saatleri bilmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, tüm bu adımları izleyerek hesabınızı SEO dostu hale getirebilirsiniz. Böylece, işletmeniz daha fazla görünürlük kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir