Evden Gezebileceğiniz 7 Sanal Müze

Evde kaldığımız bu günlerde, koltuğunuzdan hiç kalkmadan dünyanın ve ülkemizin en iyi müzelerini gezme fikrine ne dersiniz? Telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan bir çok müzeyi online olarak gezebilir ve kültürlerle ilgili yeni bilgiler edinebilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız hiç evden çıkmadan gezebileceğiniz dünyanın en iyi müzeleri.. Keyifli okumalar.

AYASOFYA MÜZESİ

Konstantios tarafından 360 yılında inşa ettirilen Ayasofya, 537’de ibadete açıldı. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından şehrin fethi sonrasında ise cami olarak kullanılmaya başlandı. 1935 yılında ise müzeye dönüştürülen Ayasofya, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı. Ayasofya’yı online olarak gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

LOUVRE MÜZESİ

Paris’in en ikonik tarihi eserlerinden biri olan Louvre aynı zamanda dünyanın en büyük sanat müzelerinden de biridir. Müze, Michelangelo ve Eski Mısır Eserleri gibi oldukça önemli ve popüler sergilerinin çoğuna ücretsiz olarak çevrim içi turlar sunmaktadır. Müzeyi 360 derecede gezmek ve bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

İNGİLİZ MÜZESİ (BRITISH MUSEUM)

British Museum, Londra’da bulunan ve sekiz milyondan fazla sanat eserini içeren bir koleksiyona sahip bir müzedir. “Pompeii ve Herculaneum’un Roma Kentlerinden Nesneler” ve “Kanga: Afrika’dan Tekstil Ürünleri”in de dahil olduğu bazı parçaları çevrim içi olarak da görüntülenmektedir. Google Street View tıklayınız.

VAN GOGH MÜZESİ

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan, resim sanatına 900’ün üzerinde eser vermiş olan Van Gogh’un resimleri, taslak çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazmış olduğu yüzlerce mektubun sergilendiği Van Gogh Müzesi’ni ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ULUSAL SANAT GALERİSİ

Ulusal Sanat Galerisi 1937 yılında kurulmuştur, ücretsiz olan müze halka açıktır. Online müzeler arasında en popüler olan bu müzede aynı zamanda “Angkor Heykeli ve Antik Kamboçya Heykeli: Millennium of Glory” de olmak üzere bir çok ünlü galerinin ve sergilerin sanal turlarına buradan bakabilirsiniz.

VATİKAN MÜZELERİ

Vatikan Müzeleri, Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilmiş olan bu müze aynı zamanda dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir yapıdır. Michelangelo’nun The Sistine Chapel tavanı da dahil olmak üzere müzeyi ve sergileri online müze olarak gezebilirsiniz.

SOLOMON R.GUGGENHEIM MÜZESİ

Frank Lloyd Wright tarafından 1943 yılında tasarımına başlanmış olan Guggenheim binasının mimarisinin oldukça etkili olmasının yanı sıra içerisinde bulunan paha biçilmez sanat eserlerini de yakından görmek için müzeyi ziyaret etmek zorunda değilsiniz. Piet Mondrian, Pablo Picasso gibi efsanevi sanatçıların eselerini daha yakından görmek için Solomon R. Guggenheim Müzesi‘e bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir