Dijital Tehlikeler Ve Güvenlik

Yapılan bir araştırmaya göre, Şirketlerin %52’si, siber saldırıların işlerindeki en büyük risk olduğunu düşünüyor. Aslına bakarsanız şiirketlerin yaşadığı bu endişeler son derece doğal. Dijital ortamlarda veri hırsızlığı, siber saldırılar, kimlik avı gibi pek çok tehdit bulunmaktadır. Bu nedenle işletmelerin, dijital güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda dijital güvenliğiniz için atmanız gereken adımlardan bahsedeceğiz.

İşletmelerin Dijital Güvenliğini Artırmaya Yönelik İpuçları

1.Bilinçli Personel Eğitimi

İşletmelerin dijital güvenlik konusunda en önemli adımı, personellerine bilinçli bir şekilde eğitim vermektir. Personellerin siber saldırılar, kimlik avı ve benzeri tehditler hakkında bilgilendirilmesi, bu tehditlerin ne şekilde gerçekleştirildiği ve nasıl önlem alınabileceği konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

2.Güçlü Şifreler

Şifreleme, siber güvenlikteki en etkili koruma yöntemlerinden biridir. Ancak, Thales’in Veri Tehdit Raporu‘na göre şifreleme kullanımı dünya genelinde hala düşük seviyelerde. İşletmeler, dijital ortamlarda kullanılan şifrelerin güçlü olmasına dikkat etmelidir. Şifrelerin tahmin edilmesi zor olmalı, büyük ve küçük harf, rakam ve sembol içermelidir.

3.Veri Yedekleme

İşletmelerin, önemli verilerinin yedeklenmesi, veri kaybı durumunda geri alınabilmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle yedekleme işlemlerinin düzenli olarak yapılması ve yedeklenen verilerin güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir.

4.Güncel Yazılımlar

İşletmelerde kullanılan tüm yazılımların ve sistemlerin güncel tutmaları önemlidir. Güncellemeler, yazılımlardaki açıkları kapatarak sistemlerin daha güvenli hale gelmesini sağlar.

5.Güvenlik Duvarı ve Anti-virüs Yazılımları

İşletmelerin, dijital güvenliği sağlamak için kullanabilecekleri birçok araç bulunmaktadır. Güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımları, siber saldırıları engelleyerek işletmelerin sistemlerinin güvenliğini arttırmaya yardımcı olur.

6.Yetkilendirme Kontrolü

İşletmelerin, kullandıkları sistemlere erişim sağlayacak olan personellerini belirlemesi ve sadece bu personellerin erişim sağlaması gerekmektedir. Yetkilendirme kontrolü sayesinde, izinsiz erişimler engellenerek sistemin güvenliği arttırılabilir.

Teknolojinin avantajlarından yararlanırken zarar görmemek için işletmelerin yukarıdaki adımları titizlikle gerçekleştirmesi hayati önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir